Unibep rozpoczął prace budowlane pod koniec marca 2023 r. Dużego zaangażowania z jego strony wymagało znalezienie i pozyskanie odpowiednich dostawców technologii, którzy spełnią oczekiwania projektu i Inwestora. Kontrakt realizowany jest w konsorcjum z Energotechnika Sp. z o.o.
– Za nami montaż głównych urządzeń, tj. podłoga ruchoma biomasy, przenośniki paliwa, palenisko, kocioł, multicyklon, ekonomizer suchy, elektrofiltr, ekonomizer mokry, wentylatory oraz układ kanałów spalin. Realizacja tego zdania wymagała zaangażowania specjalistycznego sprzętu transportowego, jak np. dźwig o udźwigu 500 ton. Z jego pomocą – oraz drugiego mniejszego – rozładowaliśmy, spionowaliśmy i zamontowaliśmy najcięższe urządzenia technologiczne – mówi Andrzej Iwaniuk, Kierownik Budowy w Unibep.
Aktualnie Kadra Budowy realizuje montaż podzespołów dla wspomnianej technologii głównej. Pozostałe prace, które zostały do wykonania to roboty wykończeniowe, zagospodarowanie terenu wraz z montażem komina oraz rozruchy po wykonaniu wszystkich robót technologicznych.
– Nowa Kotłownia na biomasę zapewni Spółdzielni ŚWIT większe bezpieczeństwo energetyczne i niezależność od cen i dostępności węgla kamiennego na rynku oraz będzie miała znaczący pozytywny wpływ na ekologię – wyjaśnia Andrzej Iwaniuk.
Projekt dla Spółdzielni Mieszkaniowej „Świt” jest jednym z dwóch projektów biomasowych, które Unibep realizuje w mieście Ełk. Generalny Wykonawca na zamówienie Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Ełk wykonuje aktualnie zadnie pn. „Wymiana kotła węglowego typu WR – 25 na kocioł biomasowy opalany zrębkami drzewnymi z budową magazynu paliwa i infrastruktury towarzyszącej”.
– Łącznie realizujemy pięć zleceń biomasowych – głównie na ternie Polski północno-wschodniej. Oprócz wcześniej wspomnianych dwóch tematów w Ełku, na Podlasiu wykonujemy zadania pn. „Modernizacja dwóch kotłowni i budowa jednej kotłowni” w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Hajnówce – mówi Kierownik Kontraktu w Unibep Paweł Olczak, dodając: – Bardzo ciekawym i wymagającym projektem jest także zaprojektowanie, dostawa, montaż, a następnie uruchomienie i przekazanie do eksploatacji Układu Kondensacji Spalin dla zasilanego biomasą kotła K1 w Elektrociepłowni Siekierki. Zamawiającym jest PGNiG Termika.
Jako firma działająca w obszarze rynku energetycznego od grudnia 2021 r., w krótkim czasie Unibep pozyskał solidne doświadczenie w realizacjach inwestycji w formule „pod klucz”. Spółka z sukcesami konkuruje w przetargach służących modernizacji i transformacji energetyki w Polsce. Unibep aktualnie realizuje tego typu projekty na terenie niemal całej Polski, w woj. warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, dolnośląskim, śląskim i opolskim.
- W naszej działalności koncentrujemy się na założeniach zielonej gospodarki obejmującej m.in. budowę spalarni odpadów komunalnych, instalacji kogeneracyjnych, kotłowni gazowych, ciepłowniczych systemów rozproszonych oraz realizacje polegające na przekształcaniu i modernizacji obecnych systemów opalanych węglem na układy niskoemisyjne. Unibep realizuje również projekty typu OZE jak np. farmy fotowoltaiczne i magazyny energii – wyjaśnia Paweł Olczak.
W Ełku trwa budowa nowej Ciepłowni opalanej biomasą
W Ełku trwa budowa nowej Ciepłowni opalanej biomasą
W Ełku trwa budowa nowej Ciepłowni opalanej biomasą
W Ełku trwa budowa nowej Ciepłowni opalanej biomasą
W Ełku trwa budowa nowej Ciepłowni opalanej biomasą
W Ełku trwa budowa nowej Ciepłowni opalanej biomasą
W Ełku trwa budowa nowej Ciepłowni opalanej biomasą
W Ełku trwa budowa nowej Ciepłowni opalanej biomasą