Raport Colliers: ESG na placu budowy
Czy polski sektor wykonawczy jest przygotowany na zrównoważony rozwój? Na to pytanie odpowiada najnowszy raport przygotowany przez firmę Colliers. Znajdziecie w nim m.in. case study prosto z naszego placu budowy – nowego kampusu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Zdradzamy w nim, w jaki sposób monitorujemy wskaźniki środowiskowe na budowie.
Raport ma charakter subiektywny i zawiera podsumowanie doświadczeń największych firm wykonawczych w Polsce oraz wyniki ankiety przeprowadzonej wśród kilkudziesięciu firm z całego sektora.
– Jak każdy proces, aby nim skutecznie zarządzać, musi on być planowany, a następnie właściwie monitorowany. Dlatego w Grupie Unibep wprowadziliśmy proces zbudowany z narzędzi i rozwiązań, które pomagają nam w identyfikowaniu kluczowych w aspekcie ochrony środowiska parametrów inwestycji budowlanej oraz monitorowaniu dedykowanych wskaźników środowiskowych na każdej budowie – wyjaśnia Magda Kretowicz, Kierownik Biura Ochrony Środowiska w Grupie Unibep oraz Lider Obszaru Środowiska.
– Warto podkreślić, że obiekt, nad którym pracujemy, nowy kampus Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, został zaprojektowany w standardzie pasywnym, z mocnym naciskiem na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz maksymalną efektywność energetyczną, co za tym idzie, cały proces budowlany prowadzimy w duchu zachowania równowagi środowiskowej. Obowiązujące w spółce procedury i standardy środowiskowe bardzo nam w tym pomagają. Przede wszystkim, jesteśmy zawsze gotowi na przekazanie szczegółowych informacji środowiskowych, raportów i analiz, których może wymagać od nas zamawiający na różnych etapach inwestycji – dodaje Paweł Prażmowski, Dyrektor Kontraktu w Unibep.