Strategia ESG Grupy Unibep
Rada Nadzorcza Grupy Unibep przyjęła dokument pn. „Strategia ESG. Perspektywa 2023-2025”. – Od lat Grupa Unibep pracuje, mając na względzie kwestie związane z ochroną środowiska, społeczeństwem i ładem korporacyjnym. Ale jako organizacja musimy zrobić kolejny krok – chcemy mieć pewność, że swoją działalność biznesową potrafimy prowadzić zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju – powiedział Dariusz Blocher, Prezes Zarządu Grupy Unibep. - Tego oczekują od nas wszyscy interesariusze Grupy Unibep: klienci, instytucje finansowe, inwestorzy, władze państwowe i samorządowe, organizacje pozarządowe, ale także społeczności lokalne i nasi pracownicy. Jesteśmy przekonani, że przyjęta strategia pozwoli nam działać w sposób bardziej zrównoważony i przyczynić się do tworzenia lepszego świata dla przyszłych pokoleń.
Strategia ESG Grupy Unibep oparta została na pięciu celach strategicznych:
- Ograniczenie wpływu na środowisko w całym łańcuchu wartości, minimalizowanie ryzyka środowiskowego i upowszechnianie działań dających szanse na zrównoważoną działalność.
- Zapewnienie bezpiecznych i satysfakcjonujących warunków pracy.
- Budowanie relacji i rozwój kultury organizacyjnej uwzględniającej ideę zrównoważonego rozwoju.
- Upowszechnianie uniwersalnych praw człowieka wśród interesariuszy.
- Etyka w działaniu.
Każdemu z celów przypisane zostały zobowiązania, ambicje i mierniki. Zainteresowani mogą zapoznać się z pełną treścią dokumentu na stronie unibep.pl w zakładce pn. ESG - "Strategia ESG Grupy Unibep. Perspektywa 2023-2025".
Obszar E: w trosce o środowisko naturalne
– Branża budowlana jest ściśle związana z ochroną środowiska w różnych obszarach, bezpośrednio podczas realizacji projektów takich jak oczyszczalnie ścieków, biogazownie, farmy fotowoltaiczne, ale również pośrednio podczas wszystkich realizowanych inwestycji i związanym z tym wykorzystaniem energii, zużyciem wody, gospodarowaniem odpadami, materiałami czy gruntami. W związku z tym przyjęcie bardziej zrównoważonego podejścia i zmniejszenie wpływu na środowisku naturalne jest priorytetowym działaniem Grupy Unibep - mówi Magda Kretowicz, Kierownik Biura Ochrony Środowiska Unibep i Lider Obszaru Środowisko w Grupie Unibep.
Grupa Unibep w obszarze E zobowiązuje się przede wszystkim do redukcji emisji gazów cieplarnianych (zakres 1 i 2 wg unijnej dyrektywy) o co najmniej 38 proc. w 2030 r. w porównaniu do roku 2021. Kluczowe dla firmy jest również zmniejszenie emisji w całym łańcuchu wartości (zakres 1, 2 i 3 wg unijnej dyrektywy) oraz osiągnięcie zerowej emisji netto do 2050 r.
Firma wypracowuje podwyższone standardy ochrony środowiska, które wdrożone na etapie planowania i podczas wykonywania działań mają ograniczać wpływ na środowisko i zapobiec powstawaniu awarii środowiskowych. Ponadto zapowiada ograniczenie marnotrawstwa zasobów i minimalizację ilości wytwarzanych odpadów budowlanych rok do roku, w tym zwiększenie wskaźnika recyklingu odpadów, które można oddzielić w technicznie rozsądny sposób.
Rozwój segmentu budownictwa energetyczno-przemysłowego to jedne z głównych celów realizacji nie tylko Strategii ESG, ale jednocześnie strategii biznesowej spółki Unibep. Unibep włączył się bowiem w transformację energetyki w Polsce w kierunku zero- i niskoemisyjnej, koncentrując się na założeniach zielonej gospodarki obejmującej m.in. budowę spalarni odpadów komunalnych, instalacji kogeneracyjnych, kotłowni gazowych, ciepłowniczych systemów rozproszonych oraz realizacje polegające na przekształcaniu i modernizacji obecnych systemów opalanych węglem na układy niskoemisyjne.
Grupa Unibep nie zaprzestaje promowania budownictwa modułowego drewnianego. Spółka z Grupy – Unihouse pozostaje pionierem na polskim rynku w produkcji nowoczesnych ekologicznych budynków modułowych w szkielecie drewnianym. Prowadzi swoją działalność na rynkach w Norwegii, Szwecji, Niemczech i Polsce. Buduje nie tylko wielorodzinne budynki mieszkalne, ale także biurowce, hotele, akademiki, przedszkola, szkoły, czy przychodnie. Grupa Unibep zamierza wykorzystać potencjał swojej spółki również w odbudowie Ukrainy.
Spółka Unidevelopment z Grupy Unibep zobowiązuje się do certyfikacji środowiskowej znaczących projektów deweloperskich realizowanych w latach 2023-2025. Deweloper zapowiada planowanie inwestycji mieszkalnych zaprojektowanych i wykonanych w zgodzie z normami środowiskowymi oraz z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju. Szczególnej ocenie będzie poddawała takie parametry jak m.in. wpływ na zmiany klimatu, zużycie zasobów naturalnych, generowanie odpadów oraz zanieczyszczenie powietrza i wody.
Obszar S: z myślą o ludziach
– Pracownicy, klienci i społeczność lokalna stanowią fundament dla funkcjonowania i sukcesu naszej organizacji – mówi Aneta Andruszkiewicz, Dyrektor Personalny Unibep i Lider Obszaru Społeczeństwo w Grupie Unibep – Biorąc pod uwagę specyfikę naszej działalności dbanie o bezpieczeństwo pracowników, również podwykonawców, to kluczowy aspekt naszej działalności. W ten sposób budujemy zaufanie zarówno wśród pracowników, partnerów oraz klientów.
Konsekwentne działania na rzecz podnoszenie poziomu satysfakcji pracowników z warunków pracy, a tym samym wzrost wskaźnika zaangażowania i motywacji pracowników, to kolejne wyzwania, które stawiają przed sobą spółki z Grupy Unibep.
Aktywność naszej Grupy będzie skupiała się również na rzeczywistym wprowadzaniu działań prośrodowiskowych, poprawiających jakość życia w otoczeniu budowanych obiektów oraz na tworzeniu programów społecznych, które pozytywnie wpłyną na lokalne społeczności. Firma zakłada, że 20 proc. kontraktów podpisanych w 2025 r. będzie towarzyszyła aktywna komunikacja ze społecznościami lokalnymi w celu ograniczenia negatywnego wpływu realizowanych inwestycji na mieszkańców terenów sąsiadujących. W realizację tego celu włączona zostanie również Fundacja Grupy Unibep Unitalent.
– Już teraz prowadzimy dialog z lokalnymi społecznościami, a także wspieramy lokalne talenty, promując aktywność i przedsiębiorczość, m.in. dzięki działalności naszej Fundacji Unitalent. Wiemy, że promowanie zrównoważonego rozwoju już dziś może być decydującym czynnikiem sukcesu Grupy Unibep w przyszłości – mówi Aneta Andruszkiewicz.
Obszar G: dla dobra organizacji i jej interesariuszy
Firma pracuje nad ulepszaniem polityk w celu stworzenia przyjaznego miejsca pracy, otwartego na różnorodność, wolnego od wszelkich rodzajów mobbingu oraz dyskryminacji, w tym szczególnie ze względu na płeć i wiek. Ważną rolę w realizacji celu odegra popularyzacja i promocja kanału zgłoszeń wśród pracowników.
– W codziennej pracy widzimy wiele korzyści, które daje różnorodność płci, zwłaszcza na stanowiskach kierowniczych. Są to m.in. dywersyfikacja perspektyw, różnorodność umiejętności, czy też zwiększenie efektywności – mówi Aneta Andruszkiewicz, Dyrektor Personalny Unibep i Lider Obszaru Społeczeństwo w Grupie Unibep. – Kobiety na stanowiskach specjalistycznych i kierowniczych stanowią 40 proc. grupy pracowników zatrudnionych na stanowiskach nierobotniczych w naszej organizacji. Ta liczba wzrosła ponad trzykrotnie w ciągu ostatnich 10 lat.
Szczególny wysiłek firma będzie musiała włożyć w zbudowanie zrównoważonego łańcucha dostaw. Zadanie wymaga od pracowników zbierania i weryfikacji danych, które posłużą do opracowania bazy profesjonalnie kwalifikowanych i ocenianych kontrahentów, z którymi docelowo spółki z Grupy Unibep będą zawierały umowy o współpracy oraz wszystkie inne umowy realizacyjne.
– Docelowo chcielibyśmy podejmować współpracę wyłącznie z podwykonawcami i dostawcami, którzy wdrażają środki mające na celu minimalizację wpływu na środowisko, uwzględniają aspekty społeczne, takie jak kwestie bezpieczeństwa pracowników i przestrzeganie praw pracowniczych, oraz skutecznie zarządzają swoimi działaniami, aby zapewnić zrównoważony rozwój i minimalizować negatywny wpływ na środowisko i społeczeństwo – Natalia Michaluk, Zastępca Dyrektora Zespołu Prawnego Unibep i Lider Obszaru Ład Korporacyjny w Grupie Unibep.
Wieloletnia praktyka
Grupa Unibep od lat stara się prowadzić działalność w sposób odpowiedzialny i zrównoważony. Od 2016 roku przygotowuje raporty zrównoważonego rozwoju, opisujące jej działania w zakresie środowiskowym, społecznym oraz ekonomicznym.
– Nasze zaangażowanie w dziedzinie ESG wynika z przekonania, że jako jeden z liderów rynku budowlanego musimy być odpowiedzialni i aktywnie działać na rzecz zbudowania przyszłości, która będzie zrównoważona i pozytywnie wpłynie na środowisko i społeczeństwo – mówi Dariusz Blocher.