Unibep ukończył budowę Radiowego Centrum Naukowo-Dydaktycznego WAT
W dniu 6 lutego 2023 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowego budynku stanowiącego część Wydziału Elektroniki Wojskowej Akademii Technicznej. Nowoczesne Radiowe Centrum Naukowo-Dydaktyczne powstało przy ul. gen. Sylwestra Kaliskiego w Warszawie, a za jego wykonanie odpowiedzialna była firma Unibep SA. To kolejna inwestycja o przeznaczeniu edukacyjno-naukowym w portfolio Generalnego Wykonawcy, i co istotne, kolejna służąca polskiej wojskowości.
W uroczystości otwarcia Radiowego Centrum Naukowo-Dydaktycznego WAT wzięli udział przedstawiciele władz Wojskowej Akademii Technicznej, m.in. Rektor-Komendant WAT gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak i Dziekan Wydziału Elektroniki prof. dr hab. inż. Ryszard Szplet. Obecni byli także pełnomocnicy rządu: Jan Pawelec, Dyrektor Departamentu Handlu i Współpracy Międzynarodowej z Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Jakub Mykowski, Dyrektor Departamentu Szkolnictwa Wojskowego z Ministerstwa Obrony Narodowej. Nie mogło zabraknąć namiestników Wojska Polskiego, które na wydarzeniu reprezentował Andrzej Godecki, Szef Zarządu Kierowania i Dowodzenia -P6 Sztabu Generalnego.
W imieniu biura architektonicznego Architektura Design Project Service wystąpili Marek Mizeracki i Przemysław Janiak. Generalnego Wykonawcę, spółkę Unibep, reprezentowali: Wiceprezes Zarządu i Dyrektor Budownictwa Krzysztof Mikołajczyk oraz kadra budowy: Kierownik Kontraktu Dariusz Gietka, Kierownik Budowy Krystian Sadoń, Kierownik Robót Artur Jakończyk.
- Jestem bardzo dumny z efektów pracy naszego zespołu, które dzisiaj mogę Państwu zaprezentować. Wybudowaliśmy obiekt w terminie z dbałością o wszelkie detale, które gwarantują komfort oraz jakość użytkowania i przede wszystkim, dzięki którym spełnione zostały najwyższe standardy bezpieczeństwa – powiedział podczas uroczystości Krzysztof Mikołajczyk, Wiceprezes Zarządu Unibep SA oraz Dyrektor Budownictwa. – Cieszę się, że podmioty publiczne powierzają wykonanie swoich inwestycji Unibepowi – aktualnie największej firmie budowlanej z polskim kapitałem. Możliwość realizacji zadań wspierających rozwój polskiej nauki, kultury, czy też wojskowości odbieramy jako zaszczyt i wyróżnienie dla naszej organizacji. My w Unibep, mamy ogromną satysfakcję, z tego że budujemy nie tylko wizualnie piękne obiekty, ale przede wszystkim wartościowe i przydatne Polakom, przyszłym pokoleniom – zakończył Wiceprezes.
Dziekan Wydziału Elektroniki WAT prof. dr hab. inż. Ryszard Szplet, Wiceprezes Zarządu Unibep SA i Dyrektor Budownictwa Krzysztof Mikołajczyk, Prorektor ds. naukowych WAT prof. dr hab. inż. Andrzej Dobrowolski
Projekt budowy Radiowego Centrum Naukowo-Dydaktycznego WAT był wspófinansowany przez Departament Nauki Ministerstwa Obrony Narodowej oraz przez amerykańską firmę L3 Harris – wiodącego dostawcę szerokiej gamy systemów elektronicznych dla platform wojskowych i komercyjnych.
Modernistyczny obiekt ze szklaną, pochyloną elewacją
Budowa Radiowego Centrum Naukowo-Dydaktycznego trwała 2 lata i 5 miesięcy. W efekcie prowadzonych prac powstała modernistyczna, trzypiętrowa budowla o powierzchni użytkowej wynoszącej prawie 3 tys. mkw., umiejscowiona w pobliżu Instytutu Systemów Łączności WAT. Cechą charakterystyczną obiektu jest szklana fasada o 15-stopniowym pochyleniu, zaprojektowana od strony południowej.
- Wykonanie pochyłej konstrukcji żelbetowej wraz z deskowaniem słupów, które stanowiły podstawę i punkt wyjściowy dla dalszych prac związanych z budową aluminiowo-szklanej fasady o 15-stopniowym nachyleniu było ciekawym wyzwaniem dla całej kadry budowy – mówi Krystian Sadoń, Kierownik Budowy Unibep SA. – Te zadania wymagały od nas dużej precyzji najpierw na etapie obliczeń projektowych, a następnie przy pracach budowlanych. Wszystko w trosce o najwyższą jakość użytkowania i bezpieczeństwo przyszłych użytkowników budynku – dodał.
Nie lada wyzwaniem w realizacji obiektu z elementem pochyłej elewacji było także wykonanie reprezentacyjnej klatki schodowej, która prowadzi przez trzy kondygnacje budynku.
- Prace wykończeniowe pochyłej, żelbetowej konstrukcji podtrzymującej front budynku i wykonanie sufitu wymagały skomplikowanego systemu rusztowań – wyjaśnił Kierownik Budowy.
Kierownik Kontraktu Dariusz Gietka, Kierownik Budowy Krystian Sadoń
Budynek zaprojektowany z myślą o nauczaniu online
Nowe Centrum Radiowe zwiększy zaplecze szkoleniowe Wydziału Elektroniki dzięki nowoczesnej auli wykładowej, salom dydaktycznym oraz laboratoriom dydaktyczno-badawczym przeznaczonym dla wyposażenia telekomunikacyjnego oraz innych urządzeń i systemów radiowych.
- Nowoczesna aula wykładowa pomieści ponad 100 słuchaczy. Wykonana w odpowiedniej akustyce, m.in. dzięki zastosowaniu najwyższej jakości materiałów i okładzin, wyposażona w zaawansowany system audiowizualny oraz nagłośnienie. W celu osiągnięcia założonych wskaźników pomiary akustyczne były dokonywane zarówno przed, w trakcie oraz po wykonaniu zadania – mówi Dariusz Gietka, Kierownik Kontraktu Unibep SA. – Ponadto, aula wyposażona została w odrębny system wentylacji, sterowany za pomocą detektorów dwutlenku węgla. Wentylacja dostosowuje poziom swojego natężenia proporcjonalnie do wzrostu CO2 w pomieszczeniach. Po przekroczeniu zadanego progu PPM, wentylacja zwiększa ilość nawiewanego powietrza do pomieszczenia w celu zapewnienia komfortu użytkownikom i odpowiedniej jakości powietrza – dodał.
W auli zamontowano fotele wyposażone w gniazda o mocy 230 V, co umożliwi użytkownikom ładowanie sprzętów elektronicznych.
Generalny Wykonawca był odpowiedzialny również za wykonanie projektu dostosowania instalacji w budynku Radiowego Centrum Naukowo-Dydaktycznego WAT do potrzeb prowadzenia zajęć w trybie zdalnym oraz zapewnienia możliwości uniwersalnej aranżacji wyposażenia pomieszczeń do potrzeb dydaktycznych z uwzględnieniem warunków do projektowania i budowy sieci strukturalnej dla potrzeb różnych systemów w Wojskowej Akademii Technicznej.
- W tym celu w trakcie trwania budowy, we współpracy z Inwestorem i Projektantami, zaprojektowaliśmy i wykonaliśmy instalacje: elektryczną, strukturalną IT ze serwerowniami i najnowszymi urządzeniami aktywnymi oraz zaawansowany system audiowizualny, a także system automatyki sterującej tymi instalacjami. Wspomniany system automatyki może być używany do sterowania i monitorowania instalacjami w całym obiekcie – wyjaśnił Kierownik Kontraktu.
Dzięki takiemu rozwiązaniu wykładowcy mogą wygodnie, i co najważniejsze bez starty na jakości, prowadzić zajęcia zarówno w formule offline jak i online, sprawnie dostosowując do swoich potrzeb sale, w których realizowane są zajęcia, tj. sterować oświetleniem i żaluzjami, uruchamiać projekcje – a to wszystko w zasięgu jednego panelu. Z kolei słuchacze, w związku z zastosowaniem najnowszych urządzeń i ich właściwym rozmieszczeniu, mają zapewniony najwyższy komfort użytkowania i odbioru bez względu na to czy uczestniczą w zajęciach stacjonarnie lub zdalnie.
Obiekt wyposażono również w system automatycznego wydawania kluczy. Takie rozwiązanie ułatwi jego użytkownikom automatyczne zarządzanie dostępem do pomieszczeń w budynku.
W Radiowym Centrum Naukowo-Dydaktycznym WAT zainstalowano szereg rozwiązań technologicznych sprzyjających obniżeniu kosztów zużycia energii.
- W budynku zastosowano nowoczesną niskotemperaturową instalację ogrzewania podłogowego sterowaną centralnie oraz miejscowo, w pomieszczeniach. W tych samych pomieszczeniach zapewniono możliwość wykorzystania do ogrzewania i chłodzenia systemu lokalnych pomp ciepła – powiedział Dariusz Gietka. – Ponadto, w całym obiekcie zastosowano system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – zakończył Kierownik Kontraktu.
Unibep od lat buduje dla podmiotów publicznych
Radiowe Centrum Naukowo-Dydaktyczne WAT to kolejna inwestycja o funkcji edukacyjno-naukowej, którą Unibep oddał do użytku w ciągu ostatnich kilku miesięcy. W połowie 2022 roku Generalny Wykonawca zakończył budowę Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego w Warszawie (więcej o inwestycji TUTAJ). Warto wspomnieć, że od ponad roku Unibep prowadzi prace związane z budową nowego kampusu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
Ponadto spółka Unibep jest autorem wielu inwestycji o charakterze kulturalnym, m.in. Opery i Filharmonii Podlaskiej, Filharmonii Świętokrzyskiej, a także Muzeum Wojska Polskiego w Ossowie.
Generalny Wykonawca posiada odpowiednie kompetencje i certyfikaty bezpieczeństwa, dlatego od lat realizuje obiekty na potrzeby polskiej wojskowości. Spośród najnowszych projektów wymienić należy Centrum Serwisowania Rakiet Przeciwokrętowych NSM, magazyn wielobranżowy wraz z infrastrukturą towarzyszącą o przeznaczeniu militarnym w Łomży, czy też zespół budynków wraz z infrastrukturą towarzyszącą na potrzeby Jednostki Wojskowej w Węgorzewie.