Unibep wybuduje halę dla Mondi Warszawa
Unibep SA podpisała umowę z Mondi Warszawa Sp. z o.o. na przebudowę i rozbudowę hali magazynowo-produkcyjnej w Mszczonowie. Wartość kontraktu wynosi 164 mln zł netto. To kolejny duży kontrakt, który spółka Unibep zrealizuje w segmencie budownictwa przemysłowo-energetycznego.
Mondi Warszawa jest producentem opakowań papierowych i tekturowych. Znaczący rozwój firmy w ostatnim czasie spowodował potrzebę zwiększenia powierzchni użytkowej hali produkcyjnej oraz rozbudowę parku technologicznego a także wymianę na nowszą części obecnie eksploatowanych urządzeń i technologii. Aktualnie powierzchnia istniejącej hali liczy 20 tys. m2, po rozbudowie osiągnie wielkość 49 tys. m2.
Unibep SA jako generalny wykonawca w formule „pod klucz” jest odpowiedzialny za kompleksowe wykonanie prac projektowych i budowlanych w tym: wykonanie kompletnego projektu wykonawczego wielobranżowego, dostawy i wykonanie robót w zakresie budowlanym, konstrukcyjnym, instalacyjnym. Do zadań spółki należy wybudowanie całej infrastruktury towarzyszącej zakładowi produkcyjnemu, m.in. parkingi, drogi dojazdowe (połączyć je z istniejącymi drogami), zbiornik przeciwpożarowy. Co ważne, Unibep SA oprócz rozbudowy hali produkcyjnej przeprowadzi remont w istniejącej części zakładu.
Prace budowlane będą prowadzone w czynnym zakładzie
"W pierwszej kolejności zajmiemy się dobudowaniem nowej części do już istniejącej hali. Dopiero po całkowitym przygotowaniu powierzchni użytkowej oraz wyposażeniu jej w niezbędny sprzęt i technologię będziemy mogli rozpocząć prace w starej hali: renowacja i remont wyeksploatowanych powierzchni, montaż nowych urządzeń technologicznych w tym układ kotła technologicznego, układu wytwórczego sprężonego powietrza itd. – wyjaśnia Marcin Zawada, Kierownik Kontraktu w Unibep SA, i dodaje: Największym wyzwaniem, któremu będziemy musieli sprostać jest prowadzenie prac budowlanych w czynnym zakładzie produkcyjnym, wśród aktywnych maszyn i pracowników. Dlatego musimy odpowiednio zaplanować prace tak, żeby nie stwarzać zagrożenia dla sprzętu, procesu produkcyjnego, pracowników hali a także zabezpieczyć zespół pracujący przy budowie".
Przygotowanie placu budowy rozpocznie się po 18 kwietnia 2022 roku. W lipcu zaczną się prace realizacyjne, które zakończą się w III kwartale roku 2023
Unibep buduje dla przemysłu i energetyki
The share of industrial and energy construction in sales of Unibep SA is growing year by year. The year 2021 was important for the company in terms of activities related mainly to acquisition of further agreements for construction of facilities in this business segment. We continue to develop structures dedicated to that purpose.
Z roku na rok w sprzedaży Unibep SA rośnie udział budownictwa przemysłowego i energetycznego. Rok 2021 był ważny dla spółki przez pryzmat działań związanych głównie z pozyskaniem kolejnych umów na realizację obiektów w tym segmencie budownictwa. Nadal rozwijane są także struktury do realizacji zadań w tym kierunku.
"Umowę z Mondi Warszawa to kolejny duży kontrakt, który zrealizujemy w segmencie budownictwa energetyczno-przemysłowego. Cieszymy się, że coraz więcej inwestorów wybiera nas na GW w tego typu projektach. Z drugiej strony nie dziwi nas ich wybór, ponieważ w naszym portfolio znajduje się już kilka poważnych inwestycji, bardzo wymagających pod względem technologii i wykonawstwa – stwierdził Przemysław Janiszewski, Dyrektor Budownictwa Energetyczno-Przemysłowego Unibep SA, i dodał: Tutaj należy wymienić chociażby budowę nowego kompleksu Olefin III w zakładzie produkcyjnym PKN ORLEN S.A. w Płocku, czy też projekt polegający na dostosowaniu źródła ciepła w Energetyce Cieszyńskiej do obowiązujących przepisów ochrony środowiska. Spółka Unibep jest zaangażowana również w wybudowanie kompleksu „Polimery-Police” – największej inwestycji w segmencie przemysłowym obecnie realizowanej w Polsce. Co więcej, w poprzednich latach ukończyliśmy duże projekty dla Spółdzielni Mleczarskiej MLEKOVITA. Aktualnie na rynku zachodzi duża zmiana – potencjalni klienci coraz częściej oczekują, że wykonawca przyjdzie do nich z kompleksową usługą. Dlatego głównym celem jaki chcemy osiągnąć w biznesie energetyczno-przemysłowym jest realizacja tzw. inwestycji „pod klucz”, z całą wymaganą technologią".
Na zdjęciu od lewej: Andrzej Archacki - Dyrektor Regionalny Mondi sp. z o.o., Przemysław Janiszewski - Dyrektor Budownictwa Energetyczno-Przemysłowego w Unibep SA.