Ekologia - temat niezwykle ważny
Grupa Unibep uznaje zagadnienia klimatyczne za aspekt istotny z punktu widzenia jednego z czynników kształtującego otoczenie, w jakim funkcjonuje oraz warunki prowadzenia działalności biznesowej.
Aktualnie identyfikowany jest wpływ Grupy Unibep na klimat w szczególności w następujących obszarach:
- bezpośredni wpływ na klimat poprzez emisje gazów cieplarnianych pochodzących ze zużycia paliw oraz w ramach realizowanych procesów produkcyjnych;
- pośredni wpływ związany z emisją CO2 w wyniku zużycia energii zakupionej przez spółki z Grupy Unibep;
- pośredni wpływ na klimat związany z łańcuchem dostaw (np. emisje podwykonawców, dostawców);
- wpływ pośredni wynikający ze specyfiki branży - zrównoważone budownictwo kubaturowe, budowa infrastruktury, budownictwo modułowe, produkcje mieszanek bitumicznych etc.
- wpływ pośredni wynikający ze zmiana technologicznych – większe wykorzystywanie nowoczesnych technologii w procesach projektowania i realizacji projektów budowlanych.
Z punktu widzenia modelu biznesowego Grupy Kapitałowej identyfikowane są następujące obszary wpływu zmian klimatycznych na Emitenta oraz jego model biznesowy:
- zmiany warunków pogodowych wpływające na realizację procesów budowlanych, w tym możliwość budowy w okresie zimowym;
- trwałe nasilenie gwałtownych zjawisk pogodowych, które skutkują zwiększeniem ryzyka fizycznych uszkodzeń na placach budowy, jak również zwiększona aktywność zwierząt dostosowujących się do aktualnego otoczenia klimatycznego;
- potencjalne zmiany cen materiałów budowlanych, których produkcja jest energochłonna i wymaga zaangażowania znacznej ilości energii oraz wody w produkcji;
- zmiany w sposobie podejścia inwestorów do procesów budowlanych, z uwzględnieniem wpływu na ekologię i klimat;
- zmiany regulacji i dodatkowe obciążenia dla branż istotnie wpływających na klimat, co może odbić się niekorzystnie na kosztach Grupy.
W Grupie Unibep prowadzone są działania, mające na celu ograniczenie zużycia energii a pośrednio na klimat, takie jak:
- wymiana oświetlenia w budynkach Grupy na oświetlenie energooszczędne
- zastosowanie automatycznych wyłączników światła
- ekojazda– dalsze wprowadzenie restrykcyjnych limitów dot. spalania
- wymiana floty na nowe, bardziej oszczędne jednostki
- większe wykorzystanie nowoczesnych technologii w procesach budowlanych, m.in. większe wykorzystanie BIM
- dążenie do pełnego zabezpieczenia środowiska naturalnego inwestycji celem utrzymania warunków istniejącego ekosystemu
- monitorowanie wskaźników dotyczących kwestii związanych z klimatem w Grupie (m.in. z użycie mediów - woda, energia elekt., cieplna, ścieki - w rozbiciu na rodzaj i miejsce; zużycie niektórych grup materiałów w rozbiciu na rodzaj i miejsce; zużycie paliw w rozbiciu na rodzaj i miejsce i cel - grzewcze, technologiczne, transport; pomiary emisji do powietrza z WMB
- optymalizacja transportu materiałów (sieć własnych wytwórni mas bitumicznych)
- dalszy rozwój budownictwa niskoemisyjnego i zrównoważonego (Unihouse S.A), co w znacznym stopniu przyczynia się do przeciwdziałania zmianom klimatycznym poprzez: ograniczenie emisji CO2, który powstaje przy produkcji stali i cementu, wiązanie CO2 na wiele lat w drewnie używanym do produkcji budynków oraz zmniejszenie ilości energii niezbędnej do utrzymania budynków w trakcie ich eksploatacji.
Grupa Unibep jest gotowa, by włączyć się w transformację energetyczną w Polsce i realizować inwestycje niskoemisyjne, służące poprawie efektywności energetycznej.
Więcej w raporcie zrównoważonego rozwoju - TUTAJ
Wymagania dla podwykonawców w zakresie Ochrony Środowiska - załącznik do umowy:
![]() |