W czwartek 12 października w Urzędzie Gminy w Prostkach doszło do podpisania umowy na rozbudowę drogi krajowej nr 65 na odcinku Nowa Wieś Ełcka – granica województwa. Wartość umowy to 128,4 mln zł brutto, co przekłada się na około 104,4 mln zł netto.
W podpisaniu dokumentów uczestniczyli Wojciech Kossakowski poseł na Sejm, Paweł Czemiel Radny Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Wojciech Cybulski Warmińsko – Mazurski Wicekurator Oświaty, Rafał Wilczewski wójt gminy Prostki, Mirosław Nicewicz. Dyrektor Oddziału GDDKiA Olsztyn, Tomasz Osewski Wójt Gminy Ełk.
W imieniu Unibep umowę podpisał Sławomir Moczydłowski, Zastępca Dyrektora Oddziału Infrastruktury Unibep SA. W wydarzeniu wzięli udział Piotr Lipiński Dyrektor Rynku Infrastruktury, Paweł Duchnowski Dyrektor Działu Ofertowania Oddziału Infrastruktury oraz Dawid Kakareko, Dyrektor kontraktu, który pokieruje budową na drodze krajowej nr 65.
"Będzie to najdroższa droga krajowa w Polsce i cieszymy się bardzo, że możemy tę inwestycję realizować. Dziękujemy GDDKiA w Olsztynie za zaufanie. Tydzień temu widzieliśmy się przy podpisaniu umowy na rozbudowę drogi krajowej nr 63 na odcinku Borki – Jeże, dzisiaj podpisujemy kolejną ważną dla województwa warmińsko-mazurskiego umowę na odcinek drogi krajowej 65 który łączy się z województwem podlaskim." – mówił Dawid Kakareko, Dyrektor Kontraktu

Specyfikacja zadania
Projekt, który będziemy realizować, obejmuje budowę nowej konstrukcji nawierzchni o dopuszczalnym nacisku 11,5 t/oś i szerokości 8 m na odcinku o długości 12,4 km. Przebudujemy również 16 skrzyżowań, a także stworzymy chodniki o łącznej długości około 11 km oraz 10 zatok autobusowych. Ważnym elementem inwestycji będzie powstanie ciągu pieszo-rowerowego o długości ponad 2,5 km. Ponadto przeprowadzimy prace związane z przebudową dziewięciu przepustów oraz obiektu mostowego, a także wykonamy oświetlenie, które wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa na drodze.
Co dalej?
Na ten rok zostały zaplanowane prace przygotowawcze oraz te związane z wycinką drzew i częściowymi robotami rozbiórkowymi. W okresie zimowym zostanie przygotowana dokumentacja, natomiast wiosną planujemy roboty na całym 13 km odcinku przebudowywanej drogi. Wiąże się to z dużymi utrudnieniami w ruchu w centrum miejscowości Prostki ze względu na skomplikowaną sytuację z przebudowa Infrastruktury podziemnej.
Termin realizacji
Zamawiający wymaga, aby Roboty wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie zostały ukończone w terminie 18 miesięcy od daty zawarcia umowy. Do czasu realizacji Robót nie wlicza się okresów zimowych (tj. od 16 grudnia do 15 marca).
