Za nami rok budowy kampusu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Jak postępują prace?
24 stycznia 2023 roku minął dokładnie rok od podpisania przez Unibep SA umowy, której przedmiotem jest budowa nowego kampusu Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. To świetna okazja, aby zajrzeć na plac budowy i dowiedzieć się, na jakim etapie są obecnie prowadzone prace.
Unibep, jako Generalny Wykonawca, od pierwszego dnia wejścia na plac budowy, miał do zrealizowania szereg prac przygotowawczych, polegających w szczególności na wykonaniu badań gruntowych oraz przeprowadzeniu robót ziemnych wraz z wyburzeniami. Następnie kadra budowy, przystąpiła do realizacji robót żelbetowych podziemia obiektu. Aktualnie prace są w toku i polegają m.in. na wykonywaniu konstrukcji żelbetowej ścian, słupów i stropów. Rozpoczęto także budowę parkingu podziemnego na poziomie minus dwa. Równolegle przystąpiono do prac związanych z budową głównych sal koncertowych na poziomie minus jeden, których stopień zaawansowania prac żelbetowych na połowę marca 2023 r. wygląda następująco: Sala Kameralna - 35%, Sala Symfoniczna – 35%, Sala Teatralna - 35% oraz Sala Prób -15%. Ponadto, rozpoczęto już roboty żelbetowe na poziomie zero.
Jak wskazuje kadra budowy, wszelkie roboty wykonywane pod ziemią mają być ukończone na początku kwietnia tego roku, co pozwoli na realizację dalszych prac związanych z budową nadziemia. Następnie, w perspektywie dwóch, trzech miesięcy, przewidują przystąpić do realizacji robót z zakresu sanitarnego i elektrycznego.
Poziom zaawansowania prac jest naprawdę imponujący, jednak ze względu na szeroki i skomplikowany zakres robót do wykonania, kadra budowy mierzy się codziennie z wieloma wyzwaniami.
- Aktualnie projektujemy i przymierzamy się do wykonania elewacji wraz z fasadą aluminiową. Jest to bardzo skomplikowana część projektu, którą należy wykonać w modelu 3D. Ma ona odzwierciedlać falę występującą na stawie, który położony jest na terenie inwestycji – wyjaśnia Paweł Prażmowski, Dyrektor Kontraktu Unibep SA. – Ponadto obiekt posiada wysokie wymogi pasywne i akustyczne. Dostawcy systemów aluminiowych nie posiadają odpowiednich dokumentów oraz badań, które umożliwiałby realizację fasady zgodnie z wytycznymi projektu. Konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych analiz w akredytowanych laboratoriach w Niemczech lub Szwajcarii.
Wymagane przez inwestora parametry akustyczne, które Unibep musi osiągnąć w każdej z sal koncertowych, to kolejny zakres, który jest niezwykle ważny dla całej inwestycji i jednocześnie wymaga od kadry budowy wiele wysiłku. Jak wskazuje Dyrektor Kontraktu: – Tworzenie i zatwierdzanie dokumentacji warsztatowej w wielu przypadkach trwa ponad rok czasu. Jednak ten etap procesu budowlanego jest niezbędny do osiągnięcia końcowego efektu, jakim jest stworzenie sal koncertowych posiadających akustykę na najwyższym poziomie.
O nowym kampusie Akademii Muzycznej w Bydgoszczy
Umowa na budowę nowego kampusu Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy została oficjalnie podpisana 24 stycznia 2022 roku. Do nowego gmachu Akademii Muzycznej przeniesiona zostanie działalność uczelni, zlokalizowana do tej pory w ośmiu budynkach na terenie Bydgoszczy. Obiekt będzie składał się z około 640 pomieszczeń. Serce obiektu stanowią oczywiście sale koncertowe: symfoniczna, kameralna, teatralno-operowa oraz organowa. Generalny Wykonawca zobowiązany jest do spełniania najwyższych wymagań w zakresie standardów funkcjonalnych, akustycznych i estetycznych.
Budynek został zaprojektowany w standardzie pasywnym, z mocnym naciskiem na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz maksymalną efektywność energetyczną. Pod tym względem z pewnością będzie to najnowocześniejszy tego typu obiekt w Polsce.
Unibep buduje obiekty kulturalne
Generalny Wykonawca Unibep posiada doświadczenie w realizacji obiektów o przeznaczaniu kulturalnym. W 2011 roku firma oddała do użytku Filharmonię Świętokrzyską w Kielcach. Sama tylko część koncertowa z estradą, biblioteką i zapleczem ma powierzchnię blisko 3 tys. mkw. Wielofunkcyjność sali koncertowej i kameralnej pozwala na realizację nie tylko koncertów, ale również małych form scenicznych i projekcji filmów, organizację konferencji i innych działań artystycznych.
Z kolei w roku 2013 Unibep ukończył budowę Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku (całkowita pow. tego kompleksu wynosi ponad 16 tys. mkw., zaś użytkowa prawie 13 tys. mkw.). Obecnie jest to największa instytucja artystyczna na terenie północno-wschodniej Polski i najnowocześniejsze centrum życia kulturalnego w tej części Europy.