Unibep SA i Budrex Sp. z o.o. chcą się połączyć – taką decyzję 15 grudnia 2022 r. podjęły zarządy obu firm. Unibep SA od 2015 roku jest właścicielem Budrex Sp. z o.o.
Budownictwo infrastrukturalne, obok budownictwa kubaturowego, energetyczno-przemysłowego, modułowego i działalności deweloperskiej, jest jednym z kluczowych segmentów biznesowych Grupy Unibep. Jako jedyny segment działalności Grupy Unibep obecnie funkcjonuje w ramach dwóch podmiotów – Budrex i Unibep.
- Postanowiliśmy to zmienić i podjęliśmy działania mające na celu połączenie potencjału obu spółek, aby bardziej efektywnie realizować zadania w zakresie budownictwa infrastrukturalnego – drogowego i mostowego – mówi Leszek Gołąbiecki, Prezes Zarządu Unibep SA.
W dniu 15 grudnia 2022 r. zarządy obu spółek – Budrex i Unibep – podjęły uchwały w sprawie podjęcia działań mających na celu połączenie obu spółek.
- W związku z tym, że obie spółki normalnie pracują i realizują na bieżąco kolejne projekty, jako zarządzający obu spółkami, zdecydowaliśmy, że aby proces połączenia w jak najmniejszym stopniu wpłynął na bieżącą działalność i nie zakłócił realizacji zadań, powinien odbyć on się w oparciu o uproszczone procedury połączenia spółek przewidziane w kodeksie spółek handlowych – dodaje Leszek Gołąbiecki.
Zmiany czysto strukturalne
Co to oznacza dla pracowników i kontrahentów spółki Budrex? – Gdy pomyślnie zakończymy proces połączenia, a to potrwa kilka miesięcy, Unibep SA obejmie wszystkie prawa i obowiązki wynikające z umów zawartych przez spółkę Budrex. Wszyscy pracownicy Budrex, w dniu połączenia, na zasadzie tzw. zasady sukcesji, staną się automatycznie pracownikami Unibep SA. W odniesieniu do umów z kontrahentami, stroną umów zawartych przez Budrex stanie się Unibep. Połączony zostanie również majątek obu spółek – tłumaczy Jacek Siemieniuk, Prezes Zarządu Budrex Sp. z o.o.
Przepisy kodeksowe ściśle określają przebieg procedury połączenia spółek. Należy jednak zaznaczyć, że ostateczna decyzja o połączeniu jest w rękach najwyższych organów obu spółek – Walnego Zgromadzenia Wspólników spółki Budrex oraz Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Unibep. Oba te organy muszą wyrazić na to zgodę. Według wstępnego harmonogramu zakładamy, że decyzja w tej sprawie nastąpić może na początku marca 2023 roku. Zakładając pozytywne decyzje obu organów, pozostanie wówczas wpis przez sąd rejestrowy połączenia, który ten proces zakończy. Zakładamy, że nastąpi to około 30 kwietnia 2023 roku. Ten dzień będzie dniem połączenia i z tym dniem zaczniemy pracować w ramach jednego podmiotu – spółki Unibep.
Tak było
Budrex Sp. z o.o. (wcześniej Budrex-Kobi Sp. z o.o.) została kupiona przez Unibep SA w lipcu 2015 roku. Budrex Sp. z o.o. to wysokospecjalistyczna, inżynierska firma, która zajmuje się przede wszystkim budową mostów, przepustów i urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego. „Nabycie Spółki przez Emitenta pozwoli na poszerzenie zakresu działalności oddziału drogowego Unibep SA i tym samym umożliwi kompleksową obsługę rynku drogowego” – tak Unibep SA pisał w raporcie giełdowym 35/2015 z 1 lipca 2015 roku.
Przez lata spółka zbudowała wiele znaczących obiektów, m.in. obiekty na autostradzie A1, drodze ekspresowej S8, most na Narwi w Uhowie, estakadę w Krasnem, czy obiekty inżynierskie na Trasie Niepodległości w Białymstoku. Od lat pracowała jako podwykonawca dla wielu generalnych wykonawców dróg ekspresowych głównie na terenie Polski północno-wschodniej. Ostatnim dużym wspólnym przedsięwzięciem Budrex Sp. z o.o. i Unibep SA była budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej.
Unibep SA z Bielska Podlaskiego jest obecnie jednym z największych przedsiębiorstw budowlanych w Polsce. Od 2008 roku jest spółką notowaną na Giełdzie Papierów wartościowych w Warszawie. Przez lata stworzyła zdywersyfikowaną grupę kapitałową, pracującą w wielu segmentach budownictwa.
Sprawnie i skutecznie
- Proces połączenia chcemy przeprowadzić sprawnie i skutecznie, nie tracąc z jednej strony niczego z potencjału obu firm, a z drugiej wykorzystując szanse, jakie daje pełna integracja – mówi Leszek Gołąbiecki. – Jestem pewien, że dzięki nowej strukturze uda nam się zrealizować wszystkie ambitne cele biznesowe tego segmentu budownictwa infrastrukturalnego. A przed nami jest wiele wyzwań.