Nad inwestycją Smartii Mokotów zawisła wiecha
Generalny Wykonawca spółka Unibep zawiesiła symboliczną wiechę na inwestycji mieszkaniowej, która powstaje przy ul. Postępu na warszawskim Mokotowie. Obiekt realizowany jest na zamówienie YIT Development Polska i jak sam Inwestor podkreśla – „Będzie to największy co-living w Polsce”. Smartii Mokotów to już czwarty projekt, który deweloper realizuje z firmą Unibep na warszawskim rynku.
- To nasza kolejna współpraca z jednym z największych deweloperów w Europie. Tym bardziej cieszy fakt, że również marki o randze międzynarodowej doceniają solidność i jakość, którą Unibep wyróżnia się na rynku, i powtórnie wybierają nas do realizacji w budownictwie kubaturowym – mówił podczas uroczystości Krzysztof Mikołajczyk, Dyrektor Budownictwa i Wiceprezes Zarządu Unibep SA.
Warto przypomnieć, że obie firmy spotkały się na placu budowy warszawskich inwestycji mieszkaniowych Nordic Sadyba (zakończona w styczniu 2022 r.) oraz Nrodic Mokotów (zakończona w październiku 2020 r.), a aktualnie realizują jeszcze jeden obiekt – Aroma Park Lofty, projekt mieszkaniowy, w ramach którego YIT przywraca do świetności jeden z najważniejszych historycznych punktów na północy Warszawy – drożdżownię Henryka Bienenthala przy ul. Klasyków 10 na Białołęce.
Warto dodać, że wszystkie obiekty wykonywane na zlecenie YIT Development cechuje fińska filozofia designu, którą najtrafniej można określić w trzech słowach: prostota, innowacyjność i funkcjonalizm.
Największy co-living w Polsce!
Obiekt zostanie zrealizowany z myślą co-living, czyli z myślą długoterminowego wynajmu niedużego mieszkania, przy jednoczesnej możliwości korzystania z udogodnień znajdujących się w zasobach całego obiektu. Sam inwestor podkreśla, że Smartti Mokotów jest skierowany do osób, dla których ważna jest przestrzeń do wspólnego spędzania czasu. To miejsce dla ludzi ceniących życie w kreatywnym środowisku, pozwalające komfortowo mieszkać oraz pracować.
W parterze budynku znajdować się będą lokale usługowe, w części nadziemnej (piętra 1-8) mieszkania. Dwie kondygnacje podziemne przeznaczone będą pod miejsca parkingowe. Na obiekcie znajdować się będą m.in.: taras widokowy z widokiem na centrum Warszawy na dachu budynku, pokoje spotkań, sale konferencyjne, lobby, pomieszczenia opieki nad dziećmi, pralnie, suszarnie, czytelnia, siłownia.
Wszystkie części wspólne oraz lokale hostelowe zostaną oddane z wykończeniem „pod klucz” w wysokim standardzie. Cały obiekt podlegał będzie ścisłej kontroli dostępu, a część jednostek najbardziej nasłonecznionych będzie posiadała klimatyzacje.
- Pomimo dość trudnej sytuacji na rynku budowlanym spowodowanym wojną za wschodnią granicą i odpływem części pracowników, prace na budowie przebiegają zgodnie z założeniami – skomentował Łukasz Onuszko, Kierownik Budowy Unibep SA, i dodał – Konstrukcja budynku ma kształt litery „C”, składa się z 2 kondygnacji podziemnych i 9 kondygnacji nadziemnych. Dokonaliśmy prefabrykacji biegów schodowych i balkonów - tych drugich zamontowaliśmy na budowie aż 424 szt. Roboty żelbetowe zostały zakończone, aktualnie trwają roboty wykończeniowe i elewacyjne.
Budownictwo kubaturowe w Unibep
Kilka tygodni temu Grupa Unibep opublikowała wyniki finansowe za trzy kwartały 2022 roku. Portfel zleceń segmentu budownictwa kubaturowego do realizacji w IVQ 2022 oraz lata kolejne wynosi ponad 1,5 mld zł netto.
- Zwiększone koszty materiałów, usług i energii wpływają negatywnie na działalność wszystkich podmiotów zaangażowanych w proces budowlany - od inwestora, generalnego wykonawcy i projektanta po podwykonawców i dostawców. To powinno dać nam wszystkim pewną refleksję co do modelu funkcjonowania branży, podziałów ryzyka i szukania modeli partnerstwa tak, aby nie sprzyjać drastycznej nierównowagi stron - powiedział Krzysztof Mikołajczyk - Wbrew tej niesprzyjającej globalnej koniunkturze rynku, działalność Unibep w segmencie Generalnego Wykonawstwa oceniam dobrze. Mamy stabilny portfel zleceń wypracowany na rok 2023 i lata kolejne, a zespoły GW sprawnie realizują kontrakty, co doceniają Inwestorzy – wybierając solidny, stabilny i gwarantujący jakość brand do kolejnych realizacji w budownictwie kubaturowym. Naszym głównym celem w segmencie Generalnego Wykonawstwa jest utrzymanie pozycji lidera budownictwa kubaturowego na rynku warszawskim oraz budowanie pozycji jednego z wiodących generalnych wykonawców kubatury w Polsce – podsumował Dyrektor Budownictwa i Wiceprezes Zarządu Unibep.
O inwestorze
Koncern YIT wywodzi się z Finlandii, to jeden z największych deweloperów w Europie. Swoją działalność w Polsce rozpoczął w trzecim kwartale 2015 roku. Utworzenie polskiej spółki stanowi element długofalowej strategii rozwoju firmy w Europie Środkowo-Wschodniej.
W ciągu paroletniej działalności na polskim rynku Deweloper zainwestował w szereg nieruchomości na warszawskim Mokotowie, Białołęce i Ursynowie.