Oficjalne zawieszenie wiechy na Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego
Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego, 30 września miało miejsce oficjalne zawieszenie wiechy.
Oznacza to, że zakończono prace konstrukcyjne, a budynki osiągnęły swoją docelową wysokość. Tuż obok Centrum Nauki Kopernik powstaje wyjątkowy ośrodek. – To będzie duże laboratorium badawczo-rozwojowe. Interdyscyplinarne laboratorium, w którym będziemy łączyć nauki społeczne, socjologię, edukację, nauki o uczeniu się, psychologię z naukami inżynieryjnymi i z nowoczesnymi technologiami – mówi dyrektor CNK Robert Firmhofer.
Nie wystarczy tylko zachęcać najzdolniejszych naukowców, aby prowadzili badania, ale trzeba też zadbać o to, aby z tych badań wyniknęło coś pozytywnego nie tylko dla świata nauki, ale również dla praktycznych zastosowań. Z tą myślą tworzymy Pracownię Przewrotu Kopernikańskiego. Po pierwsze, dlatego żeby mogli się tu spotkać naukowcy z bardzo różnych dziedzin, na styku których bardzo często powstają innowacje. Po drugie, dlatego żeby wszystko to co tutaj zostanie wymyślone, miało szansę na zastosowanie w rzeczywistości - w biznesie czy dla rozwoju miasta. Cieszę się, że budynek, który tutaj powstaje, będzie służył Warszawie - mówił podczas uroczystości prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.
Budynek jest całościowo stworzony w technologii BIM. – Na początku zrobiliśmy model specjalny BIM-u. Wszystkie instalacje są też trójwymiarowe. Po zakończeniu inwestycji inwestor może np. na komputerze kliknąć na elewację i sprawdzić, kto ją wykonywał czy jaki ma okres gwarancji – mówi prezes Leszek Gołąbiecki
Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego stanie się kolejnym elementem kompleksu budynków Centrum Nauki Kopernik, złożonego obecnie z budynku głównego Kopernika, Planetarium i Pawilonu 512. Całość jest zlokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie Wisły, nadrzecznych bulwarów i wjazdu na Most Świętokrzyski.
W pracowni znajdą się laboratoria, wyposażone w sprzęt do prowadzenia zajęć biologicznych, chemicznych, fizycznych i mechatronicznych, a także profesjonalne studio nagrań. Powstanie także warsztat konstruktorski z narzędziami do projektowania i realizacji wyzwań inżynierskich. Przestrzeń będzie przystosowana do testowania formatów zajęć w warunkach szkolnych oraz zbliżonych do tych, w których pracują naukowcy. Lustra weneckie, sprzęt do analizy behawioralnej i urządzenia rejestrujące pozwalać mają na prowadzenie zaawansowanych badań. W nowym budynku powstanie także przestrzeń biurowa oraz showroom, w którym będą prezentowane wyniki badań.