Unihouse: Czas na rynek polski
Seminarium i panel dyskusyjny pt. „Ekologiczne budownictwo prefabrykowane Unihouse: jakość, innowacje, korzyści” odbyło się podczas targów Building Industry Solutions 2018 w Nadarzynie. Organizatorem Seminarium był Unihouse oddział Unibep SA.
W seminarium udział wzięło kilkadziesiąt zaproszonych przez Unibep osób. Byli to m. in. naukowcy, finansiści, deweloperzy i inżynierowie. Prof. Jarosław Szewczyk z Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej w swoim wystąpieniu pokusił się o tezę, że budownictwo drewniane ma coraz więcej zwolenników wśród wybitnych światowych architektów, a drewniane budynki mogą osiągać wysokość nawet ponad 300 metrów. Z kolei Marta Nazarczuk z Działu Badań i Rozwoju Unihouse udowodniła, że konstrukcje drewniane mają mnóstwo zalet w porównaniu z konstrukcjami realizowanymi według tradycyjnych technologii budowlanych.
- Moduły wyprodukowane w naszej fabryce w Bielsku Podlaskim poddawane są przeróżnym badaniom. Spełniają wysokie, dużo wyższe niż w Polsce, normy dotyczące m.in. odporności ogniowej, szczelności i izolacyjności – powiedziała Marta Nazarczuk, kierownik Działu Badań i Rozwoju Unihouse.
Jednym z punktów programu był panel dyskusyjny pt. „Czy budownictwo prefabrykowane może być realną odpowiedzią na programy mieszkaniowe w Polsce?”. Zaproszenie do udziału w panelu przyjęli (kolejność alfabetyczna): Mirosław Barszcz, Prezes Zarządu BGK Nieruchomości SA, Katarzyna Kuniewicz, Dział Badań i Analiz Rynku, Partner REAS Sp. z o.o., Jan Mikołuszko, Przewodniczący Rady Nadzorczej Unibep SA, Adam Poliński, były wiceprezydent miasta Białystok oraz dr hab. arch. Jarosław Szewczyk, prof. Politechniki Białostockiej. Panel poprowadził Marek Wielgo, redaktor naczelny portalu Muratorplus.pl
- Jestem przekonany, że popularne w Skandynawii budownictwo prefabrykowane będzie zdobywać popularność również w Polsce. Szybkość budowy, konkurencyjna cena oraz wysoka jakość to główne czynniki przemawiające za prefabrykacją – powiedział Jan Mikołuszko, przewodniczący Rady Nadzorczej Unibep SA.
Do tej pory w Norwegii Unihouse wybudował już ponad 2200 mieszkań, a kilkaset jest w trakcie realizacji. Budynki modułowe Unihouse można spotkać również w Danii i Szwecji. Polska to kolejny rynek na którym Unihouse chce budować z prefabrykatów produkowanych w Bielsku Podlaskim.
Na zdjęciu (od lewej): Mirosław Barszcz, Prezes Zarządu BGK Nieruchomości SA, Katarzyna Kuniewicz, Dział Badań i Analiz Rynku, Partner REAS Sp. z o.o., Jan Mikołuszko, Przewodniczący Rady Nadzorczej Unibep SA, Adam Poliński, były wiceprezydent miasta Białystok oraz dr hab. arch. Jarosław Szewczyk, prof. Politechniki Białostockiej, Marek Wielgo, redaktor naczelny portalu Muratorplus.pl.