Unibep S.A. z Bielska Podlaskiego będzie budował Galerię Północną w Warszawie. Wartość kontraktu to ponad 73 mln euro. Niewykluczone, że bielska spółka otrzyma także zlecenie na prace przy galerii o wartości ponad 11 mln euro.

Umowa została podpisana 8 lipca 2015 roku. To największy kontrakt podpisany przez bielską firmę w tym roku. Inwestorem jest Centrum Światowida Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie - spółka należąca do grupy kapitałowej Globe Trade Centre. Galeria Północna będzie zlokalizowana przy ul. Światowida w Warszawie, w dzielnicy Białołęka. Unibep S.A. jako generalny wykonawca zbuduje centrum usługowo-handlowo-rozrywkowe, w którego skład wejdzie trzykondygnacyjny budynek o powierzchni komercyjnej ok. 64 tys. metrów kwadratowych. Dodatkowo klienci centrum będą mieli do dyspozycji ok. 2200 stanowisk parkingowych na dwukondygnacyjnym parkingu podziemnym.

Jak informuje GTC,  Galeria Północna już przyciągnęła najemców, takich jak sieć kinowa Cinema City, H&M, Grupę LPP, właściciela takich marek jak Reserved czy Cropp i wielu innych. Obiekt został zaprojektowany przez renomowane pracownie APA Wojciechowski oraz Tzur Architects. Odwiedzający będą mieli do dyspozycji zróżnicowane rozwiązania rozrywkowo-wypoczynkowe, takie jak publicznie dostępny dach z ogrodem, alejkami spacerowymi i placem zabaw. By potwierdzić status Galerii Północnej jako jednego z najbardziej zielonych budynków w swojej klasie w Polsce, GTC planuje uzyskanie dla inwestycji certyfikatu LEED na poziomie Gold. Przewidywany czas realizacji inwestycji wynosi około 22 miesiące, czyli w połowie roku 2017 galeria powinna przyjąć pierwszych klientów.

- To dla nas wyróżnienie, ale i wyzwanie – mówi Sławomir Kiszycki, wiceprezes Unibep S.A. i jednocześnie dyrektor finansowy spółki. – Z inwestorem długo rozmawialiśmy na temat realizacji tego kontraktu. Przeanalizowaliśmy szczegółowo cały projekt. Wydaje się, że jest on dobrze przygotowany pod względem organizacyjnym, logistycznym, jak też finansowym.

Budowa Galerii Północnej to kolejny krok milowy w działalności Unibep S.A. Do tej pory bielska spółka była generalnym wykonawcą galerii handlowych na Podlasiu: Galerii Alfa  w Białymstoku i Galerii Plaza w Suwałkach.

Warto dodać, że Unibep S.A. będzie budował także galerię handlową w Grodnie na Białorusi. 7 lipca 2015 roku z inwestorem Triniti Invest Sp. z o.o. został podpisany aneks do umowy - w zakresie prac nieprzekraczających kwoty 10,103 mln euro (jest to wartość udziału własnego inwestora). Przypomnijmy, że cała umowa na budowę galerii w Grodnie wejdzie w życie po uzyskaniu zewnętrznego finansowania przez inwestora (kredyt udzielany przez banki polskie z ubezpieczeniem KUKE), tj. po zawarciu umowy kredytowej i spełnieniu warunków do uruchomienia kredytu. Wiele wskazuje na to, że inwestor jest na dobrej drodze, by uzyskać taki kredyt.